Екоплатформа – об'єднання фахівців
з питань екологічної безпеки

Результати інвентаризації хвостосховищ у басейні Дністра 26.06.2020

Ecoplatform  
Дністровська комісія опублікувала результати масштабного дослідження стану хвостосховищ в басейні річки Дністер. Роботу виконано експертами Екоплатформи.
На території басейну річки Дністер знаходяться підприємства нафтогазової, хімічної та енергетичної промисловості, у результаті роботи яких накопичуються багатотоннажні промислові відходи. Хвостосховища - це природні або штучно створені в природному середовищі земляні ємності для промислових відходів, які несуть в собі потенційну загрозу для навколишнього середовища в зв'язку з довгостроковим зберіганням відходів з вмістом токсичних речовин, і з потенційним ризиком аварій.
В рамках проєкту ГЕФ / ПРООН / ОБСЄ / ЄЕК ООН «Сприяння транскордонному співробітництву та комплексному управлінню водними ресурсами в басейні річки Дністер» завершено масштабну роботу по інвентаризації 31 хвостосховища, що містять понад 160 млн тонн відходів II-IV класу небезпеки. За результатами дослідження, проведеного в 2018 - 2020 роках підготовлено Резюме інвентаризації, а також 11 звітів для кожного підприємства-оператора цих хвостосховищ, які будуть передані компетентним органам Республіки Молдова та України.
У звітах представлена ​​наступна інформація: обсяг і клас небезпеки відходів, токсична дія речовин в складі відходів; розташування хвостосховищ по відношенню до гідрографічної мережі з визначенням найближчих масивів поверхневих вод; природні умови території розташування хвостосховищ як зовнішні фактори небезпеки при їх експлуатації; оцінка безпеки хвостосховищ з визначенням основних невідповідностей стандартам екологічної та техногенної безпеки. Рекомендації дослідження призначено для представлення підприємствам-операторам хвостосховищ, компетентним місцевим і центральним органам влади України, а також молдавсько-українській Комісії зі сталого використання та охорони річки Дністер.
За матеріалами дослідження, огляд внутрішнього та зовнішнього планування дій в надзвичайних ситуаціях на хвостосховищах показав, що підприємствами-операторами і компетентними органами не забезпечено готовність до аварій на даних потенційно небезпечних об'єктах. Важливим висновком дослідження також є те, що промислові аварії на хвостосховищах можуть призвести до руйнівних наслідків транскордонного масштабу. У зв'язку з цим, ключовими елементами підготовки до надзвичайних ситуацій і реагування на них є вдосконалення політики попередження та ліквідації наслідків аварій, взаємодія між органами управління цивільного захисту та підприємствами, а також транскордонне планування країнами-сусідами дій при надзвичайних ситуаціях.
Топ 3 підприємства з найбільшим обсягом відходів, що вимагають невідкладних заходів із запобігання аваріям:
  • ДП «Сірка» (85 млн тонн відходів);
  • ТОВ «Оріана-Еко» (26 млн м3);
  • ПАТ «Стебницьке ГХП« Полімінерал »(12,74 млн м3)
Результати даного масштабного дослідження були двічі представлені і високо оцінені на заходах Конвенції ЄЕК ООН про транскордонний вплив промислових аварій.

Comments: 0

Email again:

Add a comment

Name: E-mail:    
Comment: